Какаовото дърво( Theobroma cacao ) е вечнозелено, високо до 8 м. Среща се диворастящо в Централна и Южна Америка. Култивира се главно в Америка и Африка.
Какаовите плодове служат за храна на населението в Бразилия от много векове. Ацтеките употребявали тези плодове за приготвяне на питие, което наричали шоколатъл. Продуктите на какаото са пренесени в Европа през XVI в. от испанците.
Какаото на прах се получава от преработените плодове на какаовото дърво. Те първо ферментират, после от тях се отделят семената, отстранява се обвивката им и вътрешността се смила на паста. От нея се правят шоколади, бонбони, какаово масло и какаов прах. какаото на прах. което най-често купуваме, е смес от какаов прах, брашно, понякога със захар и сухо мляко. Предназначено е за пиене. какаото е основна съставка на шоколада, която му придава вкус и аромат.
Прахът от какаото е кафяв, със специфичен приятен аромат и горчив вкус. Доброкачественият какаов прах трябва да образува суспензия, която в продължение на 2 минути не бива да се утаява.
Какаото на прах се пази в добре затворени съдове от стъкло или порцелан. Не е за препоръчване съхранението му в пластмасови съдове, тъй като етеричното масло лесно се изпарява. Съхранява се при температура 20°С. 
Благодарение на теостеролите, които се съдържат в какаото на прах и които в организма могат да се превърнат във витамин О, то е полезна храна за деца и болни. В него се намира голямо количество калциев оксалат, който дразни паренхима на бъбреците; не трябва да се употребява при бъбречни заболявания. Приемат се 2—4 чаени лъжички на ден, 2—3 пъти седмично.