Пъпешите са от семейството на кратуните, към което се отнасят и тиквите. Тези сладки и ароматни плодове са познати още от времето на древен Египет.
Признаците на зрялост са различни при отделните сортове, но като цяло правилото е, че пъпешът трябва да поддава на лек натиск, като авокадо или праскова. Узрелият пъпеш има сладък аромат.
Пъпешите са отличен източник на витамин С, оранжевите сортове са добър източник на витамин А , зелените или бели сортове са с високо съдържание на калий.
Начин на приготвяне на сок. За получаване на нектар се избира голям, здрав, много добре узрял пъпеш, който се разрязва на четири или повече части. Отстраняват се семките, заедно с влакнестата маса и се обелва кората. Плодовото месо се нарязва на малки парченца, които се пресоват в емайлиран съд. Поръсва се със захар и се прибавя вода в съотношение 2 части плод - 1 част захар - 1 част вода. Сместа се разбива добре с миксер до разтваряне на захарта.
Подходящи комбинации. Сокът от пъпеши е подходящ за смесване със сокове от цитрусови плодове.
Съхранявайте пъпешите на стайна температура, докато узреят, а след това – в хладилник до 5 дни. След като се нареже, пъпешът трябва да се държи в хладилник, покрит с фолио, но не повече от 3 дни.
Лечебни качества. Нектарът от пъпеш утолява жаждата, повишава апетита, има диуретично и слабително действие и затова се препоръчва при запек. Препоръчва се също при хемороиди, пясък и камъни в бъбреците и след прекарани тежки заболявания за възстановяване на силите. Много полезен е и при анемии и чернодробни заболявания.
Противопоказания. Остри и хронични ентероколити с диарии, тежки форми на диабет и затлъстяване, метеоризъм.