Аспержата е целогодишно растение, което се събира през пролетта. Дължината им варира от 15 до 20 сантиметра. Имат масивно стъбло, прилепнали къси листенца и заострен връх. Познати са над 300 вида аспержи, като само около 20 са ядливите. По цветове се различават основно 3 отенъка лилави, зелени и бели аспержи. Важно е да се отбележи, че достигналите зрелост аспержи се разлистват, а стеблото става твърдо, което прави зеленчука непригоден за консумация.
Принадлежат към семейството на лилията, чийто членове са също праз, лук и чесън. Отглеждат се от векове, но се срещат и в див вид в много части на света. В
Европа високо се ценят белите аспержи. За да се предотврати производството на хлорофил и да се запазят върховете бели, основата на аспержите се покрива със слама, за да се спре достъпът на слънцето.
Богати на витамин А и на витамини от група В, както и на минерали и химически елементи - калций, фосфор, калий, натрий и желязо, аспержите могат да бъдат наречени "патрул" на бъбреците.
Типичен и неповторим вкус на аспержите придават киселината asparagin, етеричните масла и повече от 100 ароматични вещества.
Белите аспержи, никога не “виждат” слънчевите лъчи. Над гнездата, в които са засети, се оформят купчинки пръст, за да се забави тяхното показване над земята. Едва пробила обаче, аспержата се бере незабавно и то задължително преди изгрев слънце.Така аспержите остават бели на цвят, със седефен оттенък. И колкото по-бели и дебели са, толкова са по-скъпи. Култивират се и се консумират предимно в Германия.
Виолетовите аспержи растат в нещо като траншеи, но преди да бъдат обрани, се оставят за кратко време на слънчева светлина която активизира червено-виолетовото вещество anthocyan.
Зелените аспержи, които дължат зеления си цвят и аромата си на хлорофила, се отглеждат върху равни терени. Те са с тънки дълги стебла, и растат над земята. Ароматни, с по-изявен вкус от тези на белите аспержи. Зелените аспержи са предпочитани във Франция и Италия.
Лечебни качества. Съдържащите се в тях калий и аспарагин регулират бъбречната дейност. Аспержите оказват благотворно влияние и върху функциите на черния дроб и на белите дробове. Заради ниското си енергийно съдържание те са подходящи за диети - 100 грама аспержи съдържат само 13 ккал.