Търсене


Праскова Печат Е-мейл

ImageЛатинското наименование е persica, вероятно защото прасковите са дошли в Европа през Персия. За тяхна родина се смята Китай. Там богът на дълголетието се изразява винаги с праскова в ръце. В средновековието те минавали за вредни, а смятали лечебни листата им. Известни са над 3000 сорта праскови, групирани в 4 основни групи, сред които най-високо се ценят нектарините - безмъхести плодове с лесно отделяща се костилка и по-богати на Imageвитамин С, захари и органични киселини.Сегашната праскова позната у нас е дребно дърво. Достига едва около 4 м височина. Кората на нейното стъбло и на по-старите и клони е червеникавокафява, а младите клонки са зелени или червеникави. По това тя лесно се различава от всички останали наши плодни дръвчета. Повечето разпространени у нас сортове праскови са покрити с мъх, който трябва да се отстрани чрез изтриване на плодовете преди Imageили по време на измиването.
Прасковите съдържат много захари и са ценни като храна. Те са богати на минерални соли и витамини А, В1 и В2. Помагат при тежест в корема. Достатъчно след тежък обед или вечеря да се изядат една-две праскови и тежестта в стомаха бързо ще изчезне.
Начин на приготвяне на сок. Отбират се напълно зрели и здрави плодове, които се измиват добре. Разрязват се на половинки и се поставят в голям емайлиран Imageсъд. Заливат се с вряла вода и се оставят 2 минути да омекнат. След това водата се отцежда, отделят се костилките и плодовете се пресоват. По желание се добавя захар (до 100 грама на 1 литър сок) и се разбърква до разтварянето й.
Лечебни качества. Сокът и нектарът от праскови стимулират отделянето на стомашен сок и улесняват храносмилането, особено при консумиране на по-мазна храна. Използват се за възпиране на повръщане, особено в случаите, Imageкогато лекарствени средства не помагат. Сокът от праскови активизира образуването на червени кръвни телца и затова се препоръчва при анемии. Поради високото съдържание на калий има изразено диуретично действие, подобрява дейността на сърдечния мускул и е подходящ при сърдечно-съдови заболявания, при които се налага обезводняване.
Противопоказания. Захарен диабет, затлъстяване, повишена стомашна киселинност, диарии.

 
< Предишна   Следваща >
GTranslate
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish